Glikozydy stewiolowe (E960)

Glikozydy stewiolowe (E960)

Rok odkrycia: rodowici Paragwajczycy powszechnie stosują stewię od ponad 1500 lat

Wskaźnik słodkości: 150–200 razy słodszy od cukrów

NIE ZAWIERA KALORII

ZATWIERDZONE DO STOSOWANIA

Światowe organy regulacyjne oraz oceniające ryzyko dokonały przeglądu bezpieczeństwa i zatwierdziły stosowanie glikozydów stewiolowych. Do władz tych należą: Komisja Europejska (na podstawie opinii EFSA dotyczącej bezpieczeństwa), Amerykańska Agencja Żywności i Leków, instytucje ds. żywności w Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii (Health Canada, Food Standards Australia/New Zealand), Organizacja Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa oraz światowy panel ekspertów WHO do spraw składników żywności.

Dopuszczalne dziennie spożycie (ADI) na terenie Unii Europejskiej zostało ustalone na poziomie do 4 mg na kg masy ciała. Dla osoby dorosłej, która nie spożywa glikozydów stewiolowych z innych źródeł, ilość ta odpowiada wypijaniu 12 standardowych szklanek o pojemności 250 ml napoju bezalkoholowego słodzonego glikozydami stewiolowymi w najwyższej dopuszczalnej ilości codziennie przez całe życie.

Ustawodawstwo europejskie definiuje grupy żywności, w których stosowanie glikozydów stewiolowych jest dozwolone. Są to: napoje bezalkoholowe (w tym aromatyzowane napoje sojowe), fermentowane napoje mleczne z dodatkami smakowymi, niektóre rodzaje piwa, lody, przetwory z warzyw i owoców, dżemy, czekolady, cukierki, gumy do żucia, płatki śniadaniowe, desery, sosy i słodziki stołowe.