Aspartam (E951)

Aspartam (E951)

STOSOWANY W EUROPIE OD 1983 R.

Wskaźnik słodkości: 150–200 razy słodszy od cukrów

4 KALORIE NA 1 GRAM

ZATWIERDZONY DO STOSOWANIA

Aspartam jest jednym z najdokładniej przebadanych składników. Ponad 200 badań potwierdza jego bezpieczeństwo, w tym najnowsza Naukowa Ocena Ryzyka EFSA z 2013 roku.

Dopuszczalne dziennie spożycie (ADI) na terenie Unii Europejskiej zostało ustalone na poziomie 40 mg na kg masy ciała. Dla osoby dorosłej, która nie spożywa aspartamu z innych źródeł, ilość ta odpowiada wypijaniu 16 standardowych szklanek o pojemności 250 ml napoju bezalkoholowego słodzonego aspartamem w najwyższej dopuszczalnej ilości codziennie przez całe życie. Napoje bezalkoholowe często zawierają aspartam w ilościach niższych niż maksymalnie dozwolone.

Aspartam składa się z dwóch naturalnie występujących aminokwasów (fenyloalaniny i kwasu asparaginowego ) połączonych metanolem. Składniki te powszechnie występują w naturze, w tym w jajkach i pomidorach.

Osoby z chorobą dziedziczną, fenyloketonurią (PKU), powinny unikać spożywania fenyloalaniny, która znajduje się w aspartamie. Prawo europejskie wymaga, aby na produktach spożywczych i napojach zawierających aspartam jasno wskazywać zawartość fenyloalaniny.

Żywność i napoje słodzone aspartamem były wielokrotnie uznawane za bezpieczne – w tym na podstawie opublikowanych w zeszłym roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) i Organizację Narodów Zjednoczonych ds. Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) opinii. Wspólne orzeczenie WHO i FAO, że aspartam jest bezpieczny, opiera się na czterech dekadach wysokiej jakości dowodów naukowych, a organy ds. bezpieczeństwa żywności w całej Europie publicznie potwierdziły bezpieczeństwo aspartamu po wspólnym ustaleniu WHO/FAO. IARC, która nie jest agencją ds. bezpieczeństwa żywności, ustaliła w 2023 r., że aspartam nie stanowi większego zagrożenia niż aloes lub setki innych substancji, które umieszcza w tej samej kategorii, na podstawie dowodów, które sama IARC opisuje jako „ograniczone” i „mniej niż wystarczające”. Podczas gdy przeglądy IARC często prowadzą do niepotrzebnego niepokoju i zamieszania, sama IARC powierzyła wspólnemu organowi WHO/FAO zadanie kompleksowej oceny bezpieczeństwa spożywania aspartamu.